Co to jest konsulting i na czym polega?
Masz własną firmę lub jesteś pracownikiem organizacji? Skorzystaj z usług konsultingu! Co obejmuje konsulting? Jakie wyróżnia się rodzaje doradztwa? Odkryj świat konsultingu. Jakie są prawa i obowiązki firm po zawarciu umowy? Czym właściwie jest doradztwo strategiczne? Sprawdzamy w naszym artykule! Zdobądź wiedzę na temat konsultingu i podejmij decyzję w zakresie współpracy!
Co to konsulting?
Nie wiesz, co to konsulting? Jest to jedna z możliwych opcji doradztwa ekonomicznego. Pochodzi jeszcze z XIX wieku. Jako pierwszą firmę konsultingową uważa się założoną w 1926 roku w Chicago. Obecnie przedsiębiorstwa oferujące usługi konsultingowe oferują doradztwo operacyjne i strategiczne. Pierwsze pozwala na optymalizację aktualnej działalności firmy, a więc outsourcingu czy zarządzania procesami. Z kolei doradztwo strategiczne sprowadza się do wprowadzania czy wykonywania planów rozwojowych. Koncentruje się na analizach strategicznych, a więc w zakresie zasobów czy konkurencyjności. Wprowadza systemy motywacyjne i jakościowe oraz opracowuje strategie.
Doradztwo podatkowe z kolei oznacza tworzenie strategii podatkowych. Zajmuje się również optymalizacją obciążeń podatkowych czy interpretacją norm prawnych. Ponadto bierze udział w procesach sądowych poprzez reprezentację klienta. Doradztwo IT sprowadza się do określenia technologicznych potrzeb przedsiębiorstwa czy wprowadzenia właściwej infrastruktury informatycznej. Doradztwo personalne obejmuje zarządzanie zasobami ludzkimi czy analizę potrzeb związanych ze szkoleniami. Forma finansowa natomiast związana jest z ingerencją w finansowe struktury. Dzięki temu poprawia się jej rentowność. Poza tym opracowuje analizy finansowe i określa potrzeby, także przygotowuje biznesplany i wybiera najlepsze oferty.
W przypadku doradztwa marketingowego i PR firma proponująca usługi z konsultingu bierze udział w promocji czy kreowaniu wizerunku firmy. Zajmuje się ponadto zarządzaniem informacjami między opinią publiczną a firmą.
Doradztwo strategiczne
Ponieważ poszczególne sektory rynku są złożone, doradztwo strategiczne i jego zakres jest szeroki. Wliczają się w nie przygotowywanie strategii funkcjonowania firmy przez następne lata. Dotyczy to także wprowadzenia nowego produktu czy wejścia na nowy rynek. Jest poza tym możliwe wsparcie przy przejęciu innego gracza rynkowego. Usługi konsultingowe ponadto zwiększają efektywność operacyjną czy wpływają na optymalizację biznesowych procesów. Ponadto firma konsultingowa może wskazać kierunki rynkowej ekspansji lub obszary wymagające wysiłku.
Prawa oraz obowiązki firm konsultingowych w związku z umową
Zastanawiasz się, jakie są prawa i obowiązki firmy konsultingowej w przypadku zawarcia z nią umowy? Do uprawnień zalicza się pozwolenie na żądanie od zamawiającego ekspertyz. Oznacza to możliwość zwolnienia jej od zobowiązań, jakie mogła zaciągnąć w imieniu własnym. Dotyczyć to może przykładowego przejęcia długu. Ma także prawo do wynagrodzenia za dokonane czynności czy zwrotu wydatków i nakładów, które poniosła poprzez konsultanta z odpowiednim wykonaniem umowy.
Ma poza tym prawo do wypowiedzenia umowy w danym czasie. W przypadku wypowiedzenia bez uzasadnienia przyczyny firma świadcząca usługi z konsultingu jest odpowiedzialna za szkodę, którą wyrządza się zlecającemu ekspertyzę. Z kolei do obowiązków firmy konsultingowej zalicza się staranność w wypełnianiu umowy. Poza tym uwzględnia się uwagi i wskazówki, o których poinformowano w trakcie realizowania umowy przez osobę zamawiającą ekspertyzę. Jak wynika z art. 737 KC osoba przyjmująca zlecenie ma możliwość bez zgody dającego zlecenie odstąpić od określonej metody wykonania zlecenia.
Dotyczy to sytuacji, gdy nie ma opcji otrzymania jego zgody. Dodatkowo udziela zamawiającemu ekspertyzę informacji o typie przeprowadzonych zadań i ich spełnienia. Firma oferująca usługi konsultingowe składa sprawozdanie ostatecznie lub częściowo. Dobrze, aby obejmowało przebieg wypełnienia umowy. Poza tym przedsiębiorstwo przeprowadza zestawienie wydatków, które są potwierdzone rachunkami czy fakturami. Rozlicza uzyskane środki, które otrzymało od zamawiającego ekspertyzę. Wydaje zamawiającemu ekspertyzę wszystko, co otrzymało w trakcie przygotowywania umowy zgodnie z art. 740 KC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana