Jak napisać pozew o rozwód i co trzeba do niego dołączyć?
Chcesz się rozwieść z partnerem i zacząć nowe życie? Napisz pozew! Możesz to zrobić samodzielnie za pośrednictwem wzorów dostępnych w Internecie. Jednak dużo lepiej skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Specjalista dostosuje pismo do Twojej sytuacji lub sprawdzi je, jeśli już je napisałeś. W jaki sposób się je przygotowuje i co powinno zawierać?
Wzór pozwu o rozwód
Wzór pozwu o rozwód można znaleźć w Internecie. Powinien się składać z daty złożenia pozwu i adresu odpowiedniego sądu okręgowego. Nie zapomnij o podaniu danych, a więc imion i nazwisk, jak również adresu czy numerów PSL. Równie istotne jest zatytułowanie dokumentu – z orzekaniem o winie lub bez orzekania o winie. Wskazuje się także żądanie – podaje się osobę winną rozpadu małżeństwa. Można także wnioskować o nieorzekanie o warunkach używania wspólnego domu czy mieszkania. Także dotyczy to braku przeprowadzenia postępowania mediacyjnego. Jeśli nie rozstrzygnie się tych kwestii, wówczas sąd rozstrzygnie je samodzielnie.
Oprócz powyższych określa się, kto pokrywa koszty procesu oraz przedstawia się uzasadnienie wniosku. Dobrze jest dołączyć dowody. Określa się także świadków oraz wysokość alimentów w przypadku posiadania niepełnoletnich dzieci. Istotne jest wskazanie kwestii kontaktów z dziećmi. Ważny jest poza tym podział majątku po rozwodzie. Dobrze jest z pomocą adwokata specjalisty określić, co należy do danej strony. Ułatwi to sądowi podział majątku. Najlepiej, aby pozew był podpisany przez powoda bądź prawnika.
Ważne, aby pozew rozwodowy dostarczyć w 2 kopiach razem z załącznikami. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie proces jest krótki i kończy się na pierwszej rozprawie. W sytuacji, gdy jest orzeczona wina, procedura jest dłuższa i kończy się wskazaniem winnego.
Co należy dołączyć do pozwu rozwodowego?
Aby mieć pewność, że wszystko uwzględniłeś, skorzystaj z pomocy radcy prawnego. Do pozwu rozwodowego dołącz:
- Akt ślubu,
- 2 kopie wniosku i załączników,
- Akt urodzenia dziecka lub dzieci,
- Plan wychowawczy.
Nie zapomnij również o opłacie sądowej. Powinna wynosić 600 złotych.
Jak napisać odpowiedź na wniosek o rozwód?
Odpowiedź na pozew o rozwód powinna się składać z:
- Odznaczenia aktu sprawy,
- Oznaczenia sądu,
- Tytułu,
- Prezentacji faktów, dowodów, żądań i twierdzeń,
- Wniosków pozwanego i tez dowodowych.
Powinno się także odnieść do twierdzeń przeciwnej strony i powołanych przez nią dowodów. Odpowiedź ponadto musi się kończyć podpisem i załącznikami.
W jaki sposób złożyć pozew o rozwód?
Wniosek o rozwód trzeba złożyć do sądu okręgowego. Jest ono związane z ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania. W innym przypadku składa się pozew w sądzie zgodnym z miejscem zamieszkania pozwanego. W sytuacji, gdy go nie ma, składa się dokument do sądu miejsca zamieszkania małżonka wnoszącego pozew.
Pozew rozwodowy: orzekanie i bez orzekania o winie
Ponieważ sąd rozstrzyga o winie małżonków, dobrze jest wcześniej podjąć w tym przypadku decyzję. Wszystko zależy od relacji, które łączą małżonków. Jeśli nastąpi porozumienie obu stron, brak skomplikowań czy konfliktów, wówczas dochodzi do rozwodu bez orzekania o winie. W innym przypadku obie strony chcą ustalić winę, która doprowadziła do rozpadu małżeństwa. Dużo jednak bardziej zaleca się rozwiązanie sprawy za porozumieniem stron.
Jaki jest koszt złożenia pozwu o rozwód?
Cena złożenia pozwu rozwodowego wynosi 600 złotych. Kwota ta jest jednorazowa i stała. Jeśli jesteś w ciężkiej sytuacji finansowej możesz się ubiegać za pomocą wniosku o zwolnienie z sądowych kosztów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana