Jakich formalności należy dopełnić podpisując umowę najmu okazjonalnego?
Wynajęcie mieszkania wiąże się ze spełnieniem wielu formalności. Zazwyczaj dochodzi do podpisania zwykłej umowy między najemcą a właścicielami lokalu, która nie wymaga obecności notariusza. Niektórzy, zapobiegliwi posiadacze mieszkania decydują się spisać tzw. umowę najmu okazjonalnego. Na czym polega wizyta u notariusza w celu sporządzenia takiego dokumentu?
Umowa najmu okazjonalnego – z czego się składa?
W poprawnie sformułowanej umowie najmu okazjonalnego mieszkania musi znajdować się kilka elementów. Najważniejszym jest sam dokument umowy. Konieczne będzie także oświadczenie najemcy o rygorze egzekucji (wraz ze wskazanym lokalem, w którym mógłby zamieszkać na jej wypadek). Umowa najmu okazjonalnego zawsze powinna być zwieńczona oświadczeniami właścicieli lokalu (lub osób przez nich upoważnionych) na zgodę na zamieszkanie w mieszkaniu ujętego w umowie najemcy.
Wynajmujący powinien także pamiętać o zgłoszeniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego do odpowiedniego Urzędu Skarbowego w okresie 14 dni od, uwzględnionej w dokumencie, daty rozpoczęcia najmu. Owa formalność nie dotyczy jedynie tych umów, które zostały zawarte z najemcami, mającymi zamiar prowadzić swoją działalność gospodarczą w obrębie danego lokalu.
Warto pamiętać, że umowa najmu okazjonalnego nie może zostać zawarta bez udziału notariusza. Dopełnienie określonych formalności wiąże się z uzyskaniem przez wynajmujących wielu przywilejów (np. dotyczących możliwości eksmisji lokatorów) – odmiennie niż w przypadku zwykłej umowy najmu lokalu mieszkalnego. Na najem okazjonalny decydują się z reguły zapobiegliwi właściciele, którzy mają nieciekawe doświadczenia z byłymi, nierzetelnymi lokatorami, którzy mimo niepłacenia czynszu, nie chcieli dobrowolnie opuścić lokalu.
Dlaczego najem okazjonalny jest opłacalny dla wynajmującego?
Największą niedogodnością dla najemców, podpisujących umowę najmu okazjonalnego, jest konieczność wskazania mieszkania, które mogliby zająć po wykonaniu ewentualnego egzekucji. Nie każdy z lokatorów będzie miał taką możliwość.
Kancelaria Notarialna udziela legalnie wszelkich czynności notarialnych – w tym związanych z zawieraniem i podpisywaniem umów najmu okazjonalnego. Zakres powziętych przez notariusza działań wynika z ustawy Prawo o notariacie. Ów prawnik ma bardzo często do czynienia z umowami sprzedaży nieruchomości, testamentami, intercyzami.
Najem okazjonalny jest szczególnie opłacalny w przypadku wynajmu długoterminowego oraz mieszkań w atrakcyjnej lokalizacji, cenie. Dzięki odpowiedniemu aktowi notarialnemu obie strony czują się zabezpieczone.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana