Kto może reprezentować oskarżonego w postępowaniu karnym?
W Ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego szczegółowo opisano wymagany sposób ukształtowania postępowania karnego. Uwzględniono w niej między innymi informacje na temat tego, kto może reprezentować oskarżonego w postępowaniu karnym. Sprecyzowano w niej również zakres udziału obrońcy, a także inne ważne kwestie związane ze sprawami karnymi. Sprawdź, co dokładnie mówi ustawa.
Obrońcy i pełnomocnicy w kodeksie postępowania karnego
Jak już zostało wspomniane, informacje na temat prawidłowego ukształtowania postępowania karnego znajdują się w kodeksie postępowania karnego. W dokumencie tym poruszono między innymi kwestię właściwości i składu sądu, oskarżyciela publicznego, oskarżyciela posiłkowego, oskarżyciela prywatnego, oskarżonego, a także obrońców i pełnomocników, którzy mogą brać udział w postępowaniu karnym. Opisywana ustawa stanowi więc cenne źródło wiedzy – zarówno dla oskarżonych, jak i radców prawnych z Warszawy bądź z innych miejscowości oraz adwokatów, którzy specjalizują się w sprawach karnych.
Zgodnie z kodeksem postępowania karnego obrońcą oskarżonego może być jedynie ta osoba, która jest do tego uprawniona według przepisów o ustroju adwokatury lub ustawy o radcach prawnych. Istotne jest jednak upoważnienie obrońcy do obrony. Art. 83. kodeksu mówi, że obrońcę ustanawia oskarżony; do czasu ustanowienia obrońcy przez oskarżonego pozbawionego wolności, obrońcę może ustanowić inna osoba, o czym niezwłocznie zawiadamia się oskarżonego. Ważne w tym kontekście jest, że upoważnienie do obrony może być udzielone na piśmie albo przez oświadczenie do protokołu organu prowadzącego postępowanie karne.
W postępowaniu karnym może wziąć udział również pełnomocnik ustanowiony przez stronę inną niż oskarżony. Zgodnie z art. 87. wyżej wymienionej ustawy strona inna niż oskarżony może ustanowić pełnomocnika, ale tylko wtedy, kiedy wymagają tego jej interesy w postępowaniu. Należy jednak pamiętać o tym, że sąd bądź prokurator może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu karnym pełnomocnika. Może się tak stać wtedy, kiedy uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby niebędącej stroną.
Zakres udziału obrońcy w postępowaniu karnym
Ustanowienie obrońcy lub wyznaczenie obrońcy z urzędu, na przykład w postaci przedstawiciela kancelarii radców prawnych, takiej jak Kancelaria Radców Prawnych Arendarski & Stejblis, uprawnia go do działania w całym postępowaniu. Uwzględnia się przy tym czynności po uprawomocnieniu się orzeczenia (pod warunkiem, że nie zawiera ograniczeń).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana