Notarialne poświadczenie podpisu - kiedy jest wymagane?
Notarialne poświadczenia podpisu w wielu sytuacjach decydują o ważności wykonywanej przez notariusza czynności. Mogą dotyczyć np. przygotowywanych pełnomocnictw czy także różnego rodzaju umów, na jakich strony składają poświadczone notarialnie podpisy. Kiedy takie poświadczenie jest zdecydowanie niezbędne?
Na czym polega notarialne poświadczenie podpisu?
W trakcie potwierdzenia w obecności notariusza składa się podpis na dokumencie lub uznaje podpis złożony wcześniej za własnoręczny. Musi być złożony za pomocą trwałego środka pisarskiego. Dodatkowo także dokument, na którym jest poświadczany, musi być sporządzony trwale, w sposób, jaki uniemożliwia późniejsze wprowadzenie zmian w jego treści. Poświadczenie podpisu wymaga również, aby tożsamość osoby składającej podpis została potwierdzona przez notariusza zgodnie z artykułem 85 ustawy Prawo o notariacie. W tym celu niezbędne jest okazanie ważnego dokumentu tożsamości – np. dowodu osobistego czy paszportu. Notariusz poświadcza swoją pieczęcią, że podpis jest własnoręczny. W przypadku osób niepiśmiennych – poświadcza też odcisk palca.
Kiedy notarialne poświadczenie podpisu jest konieczne?
Poświadczenie dotyczy np. umów, pełnomocnictw i innych dokumentów, które regulują rozstrzygane notarialnie sprawy spółek. Inne dokumenty to np. te, na podstawie których dokonuje się wpisu do ksiąg wieczystych. Potwierdzenia wymagają również orzeczenia sądowe, dokumenty księgowe, świadectwa dojrzałości, dyplomy studiów, zaświadczenia administracyjne, umowy najmu, umowy kupna-sprzedaży czy w ramach opieki, dokumenty gospodarcze. Uwierzytelnienie wszystkich z wymienionych dokumentów sprawia, że taka kopia także staje się ważnym dokumentem w świetle prawa, który można przedstawić w urzędach. Takie czynności oferuje kancelaria notarialna Łukasza Górskiego i Moniki Jaworowskiej-Górskiej, którzy dbają o jakość świadczonych usług.
W jakim celu poświadcza się notarialnie podpis?
Poświadczenie podpisu to czynność, której celem jest potwierdzenie, że dana osoba złożyła lub uznała złożony podpis za swój własny. Pozwala to zabezpieczyć wiele wykonywanych transakcji czy podpisywanych umów. Zgodnie z przepisami, bez poświadczenia podpisu nie można zbyć udziałów w spółce z o.o. czy np. praw w sprawach spadkowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana