Zarządca i jego rola w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Postępowanie sanacyjne wszczyna się w sytuacji, gdy dłużnik stoi na skraju bankructwa. Dzięki niemu istnieje możliwość poprawy jego sytuacji finansowej. Postępowanie restrukturyzacyjne zawsze toczy się pod nadzorem sądu oraz organu pozasądowego, którym jest nadzorca albo zarządca. W tym artykule dowiesz się, na czym polega udział zarządcy w postępowaniu restrukturyzacyjnym!
Jaką rolę ma zarządca w postępowaniu restrukturyzacyjnym?
Zarządcę powołuje sąd restrukturyzacyjny – w przeciwieństwie do nadzorcy, którego w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym ustanawia sam dłużnik poprzez zawarcie z nim stosownej umowy. Wraz z ustanowieniem zarządcy dłużnik traci prawo do zarządu swoim majątkiem. Utrata prawa do zarządu majątkiem wynika z faktu, że w czasie postępowania istnieje niebezpieczeństwo zniszczenia lub zabrania majątku przez osoby trzecie, lub roztrwonienie majątku przez dłużnika.
Do obowiązków zarządcy należy w szczególności objęcie zarządu masą sanacyjną, zarządzanie nią, sporządzenie spisu inwentarza, planu restrukturyzacji i spisu wierzytelności, ocena propozycji układowych, w tym doradztwo, udział w zgromadzeniu wierzycieli i złożenie opinii o możliwości wykonania układu.
Najważniejszym zadaniem zarządcy spośród wyżej wymienionych, jest dokonanie spisu inwentarza wraz z oszacowaniem wartości majątku dłużnika oraz na jego podstawie sporządzenie planu restrukturyzacyjnego i jego wdrożenie. Istotne jest także pośredniczenie w negocjacjach między dłużnikiem a wierzycielami. Działania zarządcy, zgodnie z art. 53 Prawa restrukturyzacyjnego, odbywają się w imieniu własnym, lecz na rachunek dłużnika.
Kto może być zarządcą w postępowaniu restrukturyzacyjnym?
Zgodnie z art. 24 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego funkcję zarządcy może sprawować osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która ma licencję doradcy restrukturyzacyjnego, spółka prawa handlowego, której wspólnicy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem albo członkowie zarządu reprezentujący spółkę posiadający taką licencję – przypomina radca prawny z Kancelarii Burkot Legal z Łodzi.
Prawo restrukturyzacyjne wyklucza możliwość objęcia funkcji zarządcy w określonych okolicznościach. Doradca restrukturyzacyjny nie będzie mógł pełnić funkcji zarządcy w postępowaniach prowadzonych wobec osób z nim związanych, np. małżonka, krewnego, powinowatego czy osoby pozostającej z nim w stosunku przysposobienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana